Zestaw do sauny – czyli co zabrać do sauny

Wizyta w saunie to nie tylko sam wypoczynek i relaks, to również pewien ekwipunek który trzeba ze sobą zabrać, nazywany często zestawem saunowicza. W zależności do jakiej sauny idziemy (sauna sucha, mokra, infrared), do obiektu o jakim charakterze (masowy, kameralny, prywatna sauna) to ten zestaw będzie się różnił, różnice mogą być skromne ale zawsze jakieś są.

Wiele osób się zastanawia co zabrać do sauny? Tu pozwolę sobie wymienić klika rzeczy które będą konieczne lub mogą się okazać przydatne, a dodatkowo uprzyjemnią nam pobyt w saunie.
Miłośnikom wrażeń zapachowych w saunie z pewnością przydadzą się olejki eteryczne do sauny, które umilają pobyt podczas ceremonii zapachowych.

Rytuały w saunie
Zestaw saunowicza najczęsciej wykorzystywany jest podczas rytuałów w saunie. To tu spotkasz się z maseczkami, kremami i solami do peelingu.
Foto pochodzi ze strony zapachsauny.pl

Z doświadczenia wiem, że kobiety wybierając się na basen czy saunę, potrafią zabrać ze sobą połowę półek z kosmetykami, suszarkę, i inne gadżety, objętościowo, duża torba podróżna 🙂

Do sauny naprawdę nie potrzeba wielu rzeczy ze sobą zabierać.

Co zabrać idąc do sauny?

Wersja minimum zestawu saunowucza.

 1. ręczniki do sauny, najlepiej dwa, jeden bardzo duży do podłożenia pod ciało drug do wycierania ciała i owinięcia się nim. W wielu ośrodkach można wypożyczyć komplet ręczników w cenie 5-10 zł w kameralnych obiektach trzeba posiadać własne.
 2. Klapki tzw. prysznicówki, jeżeli idziemy do miejsca gdzie nie można zakupić obuwia jednorazowego, to trzeba posiadać własne. W wielu obiektach jest wymóg noszenia klapek, powinniśmy to robić nawet jak nie ma wymogu – dla własnego zdrowia i higieny.
 3. Własny żel pod prysznic jeżeli w miejscu gdzie wybieramy się nie ma dystrybutorów z mydłem/żelem.
 4. Oliwka, balsam lub krem w zależności od uznania by ewentualnie posmarować suchą skórę.

Zestaw saunowicza wersja full.

 1. Komplet zawierający ręczniki do sauny, idealnie nadają się takie o odpowiednio dobranej gramaturze.
 2. Szlafrok lub specjalna zapaska do sauny.
 3. Klapki pod prysznic.
 4. Żel pod prysznic.
 5. Kosmetyki do pielęgnacji ciała, oliwka, balsam lub krem, by zadbać o ciało po pobycie w saunarium.
 6. Czapka do sauny, zazwyczaj wełniana lub filcowa, chroni głowę przed przegrzaniem, chroni cebulki włosów.
 7. Dodatkowe akcesoria do sauny, jeżeli idziemy do jakiegoś kameralnego obiektu w którym można takich używać, a nie są w ofercie.
  • olejek do sauny do polewania na kamienie w postaci rozcieńczonej do przeprowadzania ceremonii w saunie,
  • sól do sauny (sól peelingowa), jeżeli regulamin nie zabrania to można użyć zapachowej soli do peelingu ciała, np. w trakcie naparzania,
  • rękawica peelingująca, panie będą zachwycone mogąc wzmocnić efekt działania soli 🙂
  • witka do sauny, zazwyczaj brzozowa witka jej używanie polepsza krążenie – uwaga może boleć 🙂
  • kremy i maseczki np. miodowe do używanie po saunie, wspaniale działają na skórę, poprawiają jej gładkość i elastyczność.

Wybierając wariant pierwszy jesteśmy w stopniu wystarczającym przygotowani do pójścia na saunę, 3-4 rzeczy i spokojnie zapakujemy się w niewielki plecak. Niezależnie od obiektu do jakiego się udamy mamy wszystko co jest potrzebne w saunie.

Często też można spotkać mix pierwszej i drugiej, sporadycznie widuję osoby z pełnym ekwipunkiem w wersji full, choć zdarza się.

Coraz częściej widuję na saunie osoby z czapkami filcowymi do sauny, nie wiem czy to moda, czy faktyczna troska o skórę głowy i włosy. Często widuję osoby które korzystają z własnych olejków eterycznych w saunie. Takie akcesoria jak sól peelingowa, witki są naprawdę rzadkością. Mowa oczywiście o klientach korzystających z sauny.

Jeżeli korzystamy z sauny w jakimś dużym kompleksie saun, jest duża szansa że sama obsługa podczas ceremonii saunowych zaprosi nas do skorzystania z witek, soli czy maseczek. Udając się do takiego miejsca warto mieć to na uwadze i zredukować wielkość torby jaką zabieramy?

 

Internauci trafili tu wpisując frazę:

czapka do sauny, czapki do sauny, czapka na saunę, czapka do sauny po co