Świat saun – Aquapark Fala Łódź

Od pewnego czasu na hasło sauna Łódź jest tylko jedna odpowiedź – strefa saun w łódzkim Aquaparku Fala. To propozycja dla ceniących sobie nowoczesność, koedukację, duży wybór saun i miłe towarzystwo. Jak sama nazwa wskazuje, jest to typowy Aquapark, tak więc baseny sauny, masaże i inne tego rodzaju rozrywki. Nie będę się skupiał na opisywaniu basenów i części basenowej Aquaparku, zainteresowanych odsyłam na stronę kompleksu, tutaj dokonam tylko pobieżnego opisu. Wchodząc na łódzką Falę, możemy wybrać wypoczynek na basenach lub na saunach ewentualnie połączyć obie te przyjemności, trzeba to zaznaczyć, podchodząc do kasy. W zależności od naszego wyboru zostaną nam sprzedane odpowiednie bilety z chipami i od tego zależy, ile zapłacimy za pobyt w obiekcie.

Aquapark Fala w Łodzi strefa saun, sauna fińska
Aquapark Fala w Łodzi strefa saun, sauna fińska, tu zawsze saunujemy nago

 

Baseny

Po przejściu, przez bramki na kasach, możemy udać się do przebieralni (wyznaczone boksy) a po przebraniu się w kostium zdeponować nasze rzeczy w szafce, a potem udać się pod prysznic (prysznice nie są koedukacyjne). Po przejściu przez prysznice mamy na hali basenowej do dyspozycji kilka basenów, rwące i leniwe rzeki, masażery, jakuzzi, basen ze sztuczną falą, dwie małe zjeżdżalnie (jedna na pontony), brodzik i placyk dla dzieci, a także dwie wielkie zjeżdżalnie dla odważnych. W okresie letnim dostępne są również baseny zewnętrzne, będące kopią tych wewnątrz. Przechodząc z części basenowej, na saunową musimy minąć bramkę i odbić na niej naszą bransoletkę. Z racji kosztów polecam albo osobne korzystanie z sauny, albo wykupienie biletu całodniowego na sauny i baseny.

Strefa saun – strefa nagości

Aquapark Fala świat saun - sauna fińska zewnętrzna
Aquapark Fala świat saun – sauna fińska zewnętrzna

PrzebieralniaJak sama nazwa wskazuje, jest to wydzielona strefa w aquaparku, kupując bilet tylko na sauny najlepiej skorzystać z osobnego wejścia, tuż za kasami należy kierować się w prawo. W ten sposób dotrzemy do przebieralni saunowej, ona, a zarazem cały kompleks saun jest koedukacyjna. Znajdziemy w niej ok 100 szafek na nasze ubrania oraz 3 boksy dla wstydliwych. Zazwyczaj wszyscy klienci przebierają się na terenie przebieralni, chodząc swobodnie na golasa. Z boksów korzystają albo ci wstydliwi albo ci, którzy są pierwszy raz. Po przebraniu się, jeśli mamy własny ręcznik, wypadałoby się nim owinąć, gdyż prosto z przebieralni wyjdziemy na mini korytarz będący wspólną częścią recepcji przy saunach oraz strefy masaży i jest tam kamera monitoringu. Jeśli nie chcemy straszyć nikogo, przejdźmy ten odcinek owinięci ręcznikiem. Jeśli nie mamy własnego ręcznika, na recepcji nr 2 obok saun możemy wypożyczyć ręcznik firmowy (koszt to 5 PLN).

 
Strefa nagości – pierwsze krokiPo wyjściu z przebieralni zobaczymy korytarz z recepcją, gdzie pani z obsługi saun zapyta czy jesteśmy pierwszy raz, jeśli tak, to poprosi nas o wejście za drzwi z napisem „Świat saun – strefa nagości” (foto powyżej). Po przekroczeniu magicznych drzwi zostaniemy uświadomieni po raz trzeci, że w saunach obowiązuje strefa nagości (pierwsze uświadomienie następuje przy zakupie biletu – info w regulaminie obiektu). Miła pani wytłumaczy nam, że przed skorzystaniem z saun należy się umyć, opisze każdą z saun, wspomni o tym że po każdej saunie należy zmyć pot i dopiero można skorzystać z innej sauny lub jakuzzi, poinstruuje o zakazie zachowań seksualnych. Pierwszym elementem po przekroczeniu świata saun są trzy prysznice (koedukacyjne, niczym nieosłonięte) idąc dalej w głąb obiektu, mamy przed sobą balię z zimną wodą oraz jacuzzi.

 

basenik z zimną wodą na saunie- strefa nagości - Aquapark Fala - naturystyczne sauny w Polsce
basenik z zimną wodą na saunie- strefa nagości – Aquapark Fala – naturystyczne sauny w Polsce

Po lewej stronie szereg koedukacyjnych saun okalających z lewej strony jacuzzi oraz dystrybutor lodu, prysznice i wyjście na zewnętrzny taras i saunę fińską zewnętrzną. Dookoła jakuzzi rozmieszczone są leżanki, idąc dalej zgodnie ze wskazówkami zegara, mamy wejście do pomieszczenia relaksu z podgrzewanymi kamieniami, a dalej pokój relaksu z cichą muzyczką i leżankami, a jeszcze dalej wspomniana balia z zimną wodą. W ten oto sposób zatoczyliśmy małe koło po całej strefie saun, warte uwagi jest też to że obok saun mokrych znajduje się mini czytelnia oraz dystrybutor z napojami.

Sauny parowe Dostępne są dwie sauny, sauna parowa krystaliczna oraz sauna parowa z chromoterapią. Obie duże na kilkanaście osób, z wężykami do polewania ceramicznych siedzisk. Co do sauny krystalicznej, działanie kryształu w niej zamontowanego cechuje się właściwościami zdrowotnymi, pozytywnie wpływa na nasz organizm, kojąc zmęczenie i dając pozytywny zastrzyk energii. Sauna krystaliczna wpływa na oczyszczanie organizmu, wspomagając układ krwionośny, a także niweluje negatywny wpływ zanieczyszczeń środowiska i promieni UV. Sauna parowa z chromoterapią to zaś w dużym uproszczeniu leczenie kolorami o różnym natężeniu i barwie, metoda stosowana jako czynnik relaksujący już w czasach starożytnych. W saunie można doświadczyć serii świetlnej złożonej z 8 barw tęczy. W obu saunach panuje dość wysoka wilgotność, do jednej, jak i do drugiej należy wejść nago, o czym informuje obsługa, przy każdej z saun jest wieszaczek na ręcznik. Obie sauny są przedzielone podajnikiem z lodem (foto poniżej). Pomiędzy sauną ze światełkami a sauną na podczerwień znajduje się podgrzewana ława z dwoma stanowiskami pozwalającymi przywrócić krążenie w nogach(foto poniżej).

 

Aquapark Fala jazkuzzi
Aquapark Fala jazkuzzi

Sauna na podczerwieńKolejną atrakcją jest sauna na podczerwień mieszcząca oko 12 osób w warunkach komfortowych. Jest to dobra propozycja, dla którym osób za gorąco w typowej saunie fińskiej, w saunie na podczerwień zwanej sauną infrared ciepło wytwarzane jest za pomocą lamp (stosowane również w szpitalach). Sauna taka nagrzewa się do ok 40-50 stopni, więc mogą z niej korzystać nawet osoby, dla których typowa sauna fińska jest niezalecana. Sauna idealna dla pań z problemami celulitowymi, dla które osób walczą z nadwagą, dowiedziono naukowo, iż działanie promieniowania cieplnego zaktywizowanego podczerwienią powoduje, że organizm pozbywa się nie tylko wody, ale również tłuszczów, złego cholesterolu i innych związków toksycznych nagromadzonych w naszych ciałach. Jak wspomniałem z sauny takiej, mogą korzystać nawet chorzy na astmę, alergie, migrenowcy.

Ważnym elementem w tej saunie jest siadanie na ręczniku, oczywiście siadamy nago, ale w taki sposób by pod każdą częścią naszego ciała był ręcznik. Sauna fińska sucha wewnętrznaJest to typowa sauna fińska z trzema poziomami leżanek. W saunie jest piec z kamieniami, a obsługa co jakiś czas polewa je wodą z dodatkiem różnych zapachów, od mięty po cytrusy. Zalety sauny fińskiej są bardzo rozległe, głównie wzmacnia ona system immunologiczny, dlatego stosowana jest jako środek prewencyjny przed okresem jesienno-zimowym, by nie zachorować na grypę czy inne przeziębienia. Polewane wodą kamienie jonizuje powietrze w saunie, co wpływa na nasze nerwy i ogólnie poprawia samopoczucie. Tu podobnie jak w saunie czerwonej siedzimy nago z ręcznikiem podłożonym pod ciało, gdyż nie chcemy by nasz pot i zawarte w nim toksyny spływały na deski. W saunie komfortowo może przebywać ok 12 osób.

 
Sauna fińska zewnętrzna To dokładnie taka sama sauna, ten sam sposób działania, różnica z wewnętrzną polega na temperaturze, w tej zewnętrznej bywa wyższa, Tutaj do dyspozycji mamy bardzo dużo miejsca, dwa piece pozwalają na szybkie nagrzanie pomieszczenia, co przydaje się podczas ceremonii naparzania (aufguss), które są organizowane przez stałych bywalców wioski saun. Podczas takich naparzań w saunie przebywało ponad 30 osób. Jest ona dwa razy większa niż wewnętrzna. Po wyjściu z tniej mamy przed sobą duży placyk, co zwłaszcza teraz zimą dostarcza wiele radości podczas nacierania się śniegiem. Jakuzzi Pośrodku całego kompleksu mamy duże 8 dyszowe jakuzzi, lecz pojemność jego jest o wiele większa. Podczas nocy naturystów organizowanych na Fali ów basenik mieścił po kilkanaście osób. Oczywiście w jacuzzi wolno przebywać tylko nago i po uprzednim umyciu się.

 
Leżaki i pokój relaksu W przedzielonej i nieco wyciszonej części saunarium znajdziemy dziewięć podgrzewanych leżaków, na których możemy wypoczywać w cyklach pomiędzy saunami. A idąc dalej, widzimy „pokój relaksu” z takimi samymi leżankami jak są ustawione dookoła jakuzzi, w pomieszczeniu jest przygaszone światło, jest on wyciszony, idealnie nadaje się na małą drzemkę. Przy wyjściu z pokoju relaksu znajduje się dystrybutor z wodą typu „dar natury” (w cenie biletu wstępu). Balia i kącik dla czytelników. Przechodząc dalej, mamy po lewej stronie balię z zimną wodą, gdzie po wyjściu z sauny (zmywając wcześniej pot) można dodatkowo wychłodzić organizm, zahartować, zamknąć tym samym pory na skórze. Balia jest umiejscowiona obok prysznicy, od których zaczynaliśmy naszą wędrówkę po świecie saun na Fali. Po przeciwnej stronie znajdziemy kilka foteli stoliczek z prasą oraz dystrybutor z napojami do kupienia. W ramach wizyty na saunach, możemy skorzystać z propozycji masaży i zabiegów tutejszego mini SPA sąsiadującego ze strefą saun, oczywiście są one dodatkowo płatne (informacje na stronie Fali), często pojawiają się promocje z upustem dla klientów saunarium, lub darmowe zaproszenia, lub pokazy.

Najważniejsze informacje:

Kontakt i dojazd

Aqua Park Łódź Sp. z o.o. 94-208 Łódź, al. Unii Lubelskiej 4 (skrzyżowanie al. Unii Lubelskiej i ul. Konstantynowskiej)
Kasy tel. (042) 298 57 06 SPA tel. (042) 630 50 65
Obiekt otwarty w godzinach 9-22, świat saun 9-23
Przed Falą znajduje się duży parking, dla zmotoryzowanych, rowerzyści mogą skorzystać ze stojaków dla rowerów umiejscowionych przed wejściem do obiektu. Dojazd komunikacją miejską bardzo wygodny, w sąsiedztwie kompleksu biegnie linia tramwajowa 43, 9 oraz linia autobusowa 83, 74. W dalszym sąsiedztwie (trzeba dojść jakieś 300 metrów) znajduje się jeden z większych szlaków komunikacyjnych Aleja Włókniarzy, a po niej kursują kolejne linie tramwajowe 8, 13.

 

Naturyzm i koedukacja

Obiekt w części saunowej jest w pełni koedukacyjny, począwszy od przebieralni, po same sauny. Obsługa egzekwuje zapis o strefie nagości, a osoby niestosujące się do regulaminu są upominane i w konsekwencji wypraszane. Obsługa zwraca uwagę na zachowanie dobrych zwyczajów saunowania, jeśli widzimy nieprawidłowości zawsze można to zgłosić. Większość saunowiczów po obiekcie porusza się będąc nago, niektórzy okrywają się ręcznikiem lub szlafrokiem. Podobnie w samych saunach (suchych) niektórzy okrywają wstydliwe miejsca ręcznikiem, ale jest to stanowczo mniejszość klientów. Ogólnie obiekt naturystyczny, słynący niegdyś z organizacji Nocy Naturystów. Wstęp do świata saun dla osób pełnoletnich. Ważna informacja: w każdą nieparzystą środę (pierwsza, trzecia i piąta środa miesiąca) wstęp na sauny tylko dla kobiet, natomiast w każdą parzystą środę wstęp do saun dla par w pozostałe dni nie ma żadnych obostrzeń.

Oceń obiekt
Ocena w skali 1-5. 1 to bardzo źle, 3 normalnie (optymalnie), 5 bardzo dobrze.
[starratingmulti id=1 tpl=20 size=’20’ average_size=’20’]

Koszty

Koszt jednogodzinnego wejścia na basen to 30/33 PLN w zależności od dnia, w dni robocze jest taniej, w dni świąteczne i weekendy drożej. Cena za 2 godziny 39/42 a całodniowe wejście na sauny 56/66. Nie mając własnego ręcznika, można wypożyczyć duży ręcznik za opłatą 5 PLN. Funkcjonują też bilety ulgowe, dla młodzieży i seniorów. Strona internetowa obiektu www.aquapark.lodz.pl. Jako bywalcy obiektu polecamy, ze względu na koedukacyjny i naturystyczny charakter saun oraz zdrowe zasady saunowania.

Świat saun – Foto – Aquapark Fala – strefa nagości

Wyświetl wszystkie

Fotografie pochodzą z strony Aquaparku oraz bloga www.basen.lodz.pl. gdzie znajdziecie jeszcze więcej fotek.

Internauci trafili tu wpisując frazę:

fala łódź, FALA d, sauny-w-polsce pl, aquapark łodz