Saunamajster

Kultura saunowania w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jedną z głównych barier, wpływających na zachowanie użytkowników jest skrępowanie związane z obnażeniem swojego ciała. Warto zwrócić uwagę, iż stosowanie się do powszechnie obowiązujących zasad niesie korzystającym z sauny wiele korzyści. Edukacją klientów oraz urozmaicaniem pobytu w saunarium coraz częściej zajmują się wyspecjalizowani pracownicy. O kulisach zawodu saunamajstra opowiada Rafał Janisz – saunamajster ze Śląska.

Mimo iż popularność kąpieli saunowych w Polsce jest wciąż dużo mniejsza niż na Zachodzie, ostatnie kilka lat przyniosło zdecydowany wzrost zainteresowania tą formą relaksu.

Rafał Janisz - saunamajster Termy Bania

W odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników powstają kolejne, nowe obiekty – czasem rozbudowane i niezależne, czasem będące dodatkiem do oferty obiektów turystycznych – hoteli czy pensjonatów. Ich twórcy, aby urozmaicić swoją ofertę, coraz częściej decydują się na współpracę z wyspecjalizowanymi pracownikami, nazywanymi potocznie saunamajstrami. Jednym z nich jest Rafał Janisz, współpracujący z Termą Bania – kompleksem basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej.
Rzetelny saunamajster powinien stale dbać o przestrzeganie poprawnej kultury saunowania. Jego zadaniem jest również wzbogacanie saunowej oferty poprzez prowadzenie seansów parowych, w Niemczech nazywanych Aufguss. Te cieszą się niezwykłą popularnością, zwłaszcza wśród stałych bywalców obiektów.
– Dobrych saunamajstrów policzyć można na palcach jednej ręki. Oczywiście, nie istnieją żadne oficjalne rankingi. Prowadzą je chyba tylko dla siebie sami klienci. Oni jeżdżąc po różnego rodzaju obiektach saunowych, są w stanie ocenić jakość przeprowadzania seansów. Wiele osób wybiera sobie swojego ulubionego saunamajstra, którego chwalą i chętnie udają się na jego seanse.
Mimo, iż w Polsce brakuje profesjonalnych szkół, jak już wcześniej wspomniano, nie każdy może wykonywać ten zawód. Wymaga on bowiem specyficznych predyspozycji, o czym opowiada saunamajster z Termy Bania.
– Przede wszystkim – nastawienie. Tą pracę trzeba po prostu lubić. Niewątpliwie ważną sprawą jest kondycja, niezbędna do przeprowadzania seansów. Ważne są także osobowość, otwartość, brak problemu z nawiązywaniem kontaktów.

Saunamajster powinien rozmawiać z ludźmi, pomagać tym nieśmiałym, edukować ich tak, aby mogli wykorzystać maksimum możliwości jakie daje pobyt w saunie. Szczególnie ważne jest to w przypadku użytkowników nowych, nieobytych z kulturą saunowania. Ci, nie wiedząc jak prawidłowo korzystać z dobrodziejstw saunowych kąpieli, często niezadowoleni, negatywnie komentują własną wizytę. Tymczasem, owo niezadowolenie jest wynikiem jedynie popełnionych przez nich błędów.
– Ludzie boją się nagości, której akceptacja jest tak naprawdę koniecznością do odpowiedniego korzystania z możliwości saun. A należy pamiętać, że to miejsce relaksu, wypoczynku, ale także – miejsce dla zdrowia. Źle użytkowane, nie przynosi pożądanego efektu, dlatego niewątpliwie warto skorzystać z porad obsługi, zwłaszcza na początku własnej przygody z saunowaniem.

Mówiąc o kulturze saunowania nie należy generalizować. Rafał Janisz dostrzega jednak pewne tendencje związane z wieloma czynnikami. Przede wszystkim – z doświadczeniem, ale także z konkretnym regionem kraju.
– Białczańscy klienci różnią się od tych ze Śląska. Spotykam tam wiele osób początkujących, przez co często bardzo skrępowanych. Czasem widzę prawdziwą walkę tych nie do końca oswojonych z nagością, ale chcących się przemóc, aby czerpać jak najpełniej z możliwości jakie daje sauna. Ludzi należy edukować dla ich własnego dobra, tak aby mogli w pełni czerpać z możliwości jakie daje kąpiel w saunie.
„Góralska Filozofia Saunowania” to trwający właśnie cykl Termy Bania, poświęcony rozpowszechnianiu właściwej kultury saunowania oraz popularyzacji tej formy relaksu i dbania o zdrowie.

email
GD Star Rating
loading...

Internauci trafili tu wpisując frazę:

saunamajster, aufguss sauna, sauna majster

About Piotr

Miłośnik sauny z Łodzi. Uwielbia saunę w każdej postaci najchętniej zimową porą,

Post Navigation