Sauna kameralna zalety

Darzę sentymentem kameralne sauny, bo to w nich wiele osób stawia pierwsze kroki w saunowaniu., często od razu zapoznając się z obowiązującą kulturą saunowania.
Tak też było i w przypadku moim i kilkoro moich znajomych, wiem, że gdyby nie ta kameralna sauna i jej zalety, pewnie wielu z nas do dziś nie załapałoby saunowego bakcyla.
Zatem czy kameralna koedukacyjna sauna jest najlepsza na początek?

Kameralne sauny w ich siła …

Z dużym uznaniem patrzę na powstające nowe obiekty, w których sauna jest dodatkiem do oferty głównej, niejako jej uzupełnieniem.
Pojawia się ona, na małych basenach gdzie do tej pory sauny nie było, w salonach urody u kosmetyczek etc. Nie są to może sauny pokaźnych rozmiarów i ciężko je porównywać z ofertą saun w Aquaparku czy strefach saunowych w wiodących polskich ośrodkach. Zazwyczaj to małe 3-4 osobowe sauny fińskie, niejednokrotnie uruchamiane na 30 minut przed przyjściem klienta. Nie stanowią dla firm, które usytuowały je u siebie jakiegoś ogromnego dochodu, funkcjonują bardziej na zasadzie uzupełnienia oferty. Zatrzymania klienta na dłużej, sprawienia by w jednym miejscu mógł skorzystać z zabiegów kosmetyczki solarium i sauny dla relaksu.

Kameralna sauna zalety
Kameralna sauna zalety

Często to właśnie te miejsca są fajnie urządzone, tak że mimo małej przestrzeni sprawiają wrażenie, że ktoś natrudził się, by dać nam poczucie komfortu wygody i pełnego relaksu.
Obiekty takie nawet te o bardziej surowych wnętrzach zlokalizowane gdzieś w niewielkim pomieszczeniu na zapleczu hali basenowej cieszą się sporym zainteresowaniem. Często rezerwowane na wyłączność dla grup znajomych na okres 2-3 godzin, bywa, że chcąc skorzystać trzeba się wcześniej umówić lub potwierdzić, że sauna nie jest zarezerwowana na wyłączność. Dlatego pewnie w ostatnim czasie takich saun kameralnych pojawia się coraz więcej. Czasem pozostają gdzieś w ukryciu, nie widnieją w ofercie obiektu, nie mają strony internetowej, a wieść o nich roznosi się pocztą pantoflową.

Zalety sauny kameralnej

Jedni lubią posiadać duży wybór saun w jednym miejscu innym starczy jedna lub dwie sauny do wyboru i 60 minut na saunowanie, każdy lubi co chce, ale nie sposób nie wymienić kilku zalet kameralnych obiektów.

  • Sauna koedukacyjna – zazwyczaj każda kameralna sauna jest koedukacyjna. Idealne rozwiązanie dla kilkorga znajomych, którzy idą się wygrzać, a towarzystwo jest mieszane. Nikt nie robi sztucznych podziałów, zazwyczaj przy wejściu 3-4 osób nikt więcej nie jest wpuszczany i nie dość, że mamy saunę tylko dla siebie, to jest ona w pełni koedukacyjna. Każdy taki obiekt sam ustala zasady dotyczące korzystania przez osoby tej samej płci, ale biorąc pod uwagę to że w większości korzystanie z sauny odbywa się po rezerwacji, raczej nie ma problemu, by ktoś został zaskoczony, że wchodzi mu do sauny obca osoba. Ja wielokrotnie korzystałem z takich małych saun i na palcach jednej ręki mogę policzyć sytuacje, w której w trakcie mojego korzystania dochodził kolejny klient.
  • Kamrealność sauny – sauna kameralna z samej definicji jest kameralna, w strefach saun, w których jest 5 i więcej rodzajów sauny, duża powierzchnia jednorazowo dużo klientów, bywa że nie każdy potrafi zachować ciszę i 90 minut przeznaczone na odpoczynek nie jest czasem wypoczynku, bo cały czas ktoś rozmawia. Dlatego polecam rozważyć saunę kameralną, gdzie przy odrobinie szczęścia będziemy tylko sami w saunie. Cisza spokój zapewniona.
  • Cena sauny – tu chyba największa niespodzianka, korelacja ceny do czasu. Godzinny pobyt w takiej saunie fińskiej może nas kosztować 5-8 zł, co w zestawieniu np. z 30 zł w aquaparkach czy większych obiektach bywa konkurencyjne. Zakładając, że korzystamy z sauny poprawnie np. cykl sesja 10-15 minut w saunie, potem schładzanie np. z 5 minut odpoczynek po schładzaniu z 10 minut, mamy już razem 25 minut, czyli robimy jeszcze jedną taką sesję, razem 50 minut, zostało nam 10 minut. Czy przy takim korzystaniu z sauny opłaca się mieć wybór w postaci 5 saun i tak z nich nie skorzystamy. Dlatego moim zdaniem sauna fińska kameralna to najlepsze rozwiązanie, gdy masz tylko godzinę.
  • Temperatura w saunie – tu kolejna zaleta sauny w kameralnych obiektach, niewielka rotacja i rezerwacja sauny powoduje, że nie ma wycieczek i ciągłego otwierania drzwi, co znowu wpływa na to, że nagrzana sauna trzyma temperaturę i nasze ciało szybko łapie ciepło.
  • Idealna dla nieśmiałych kobiet – chcesz iść z osobami z pracy na saunę, nagle większość się wykrusza, zostaje tylko nieśmiała Kasia z księgowości, która owszem poszłaby na saunę, nawet z Tobą „samcze jeden” 🙂 no ale tak do takiej gdzie nie ma tyle osób, bo ona się wstydzi, Wstydzi się tez Ciebie ale może łatwiej by jej było rozebrać się w miejscu, gdzie nie ma innych ludzi. Kobiety mają jakiś problem z nagością (kobieta w saunie, kobieta w jakuzzi) tak mają i już ale właśnie kameralna sauna to dobre miejsce gdzie przełamują te opory.
  • Czystość – w miejscach gdzie bywałem, po każdym kliencie wchodzi pracownik i sprawdza, czy wszystko ok, zagląda też w trakcie saunowania, by sprawdzić czy nikt nie padł i nie potrzebuje pomocy.
  • Przejrzyste zasady korzystania – sauna to wydatek dla właściciela obiektu, klienci płacą niewiele, więc właściciele dbają o saunę o piec etc. Dlatego też są przejrzyste zasady korzystania z sauny i stosowne regulaminy. Tu już nikt nie może powiedzieć, że się wstydzi, że mu brakło ręcznika, bo w większości ma saunę na wyłączność. I co najważniejsze regulaminy są egzekwowane, to w sumie też dzięki temu, że w takim obiekcie nie topimy się w tłumie i o wiele trudniej przychodzi łamanie regulaminów.
  • Rozmowa w saunie – dla wielu sauna to tez możliwość spotkania się ze znajomymi, rozmowa. Gdy mamy taką saunę na wyłączność to o wiele łatwiejsze – nikomu nie przeszkadzamy.

Brakuje jeszcze jakiś zalet? Wrzućcie w komentarzu.

Internauci trafili tu wpisując frazę:

sauna photos