Kameralna sauna fińska w Łodzi na Spadkowej

Mała kameralna sauna fińska w Łodzi idealna na saunowe początki, oraz dla osób lubiących uciec od zgiełku saun w aquaparku.
Sauna mieści się na terenie zamkniętego ośrodka i jest do dyspozycji klientów po godzinie 16 tej w dni robocze do 21. W owej saunie fińskiej ja i moi znajomi przechodziliśmy inicjację prawidłowego korzystania (naturystycznego?) z sauny. Choć słowo naturystyczne może tu w zupełności być zastąpione „sanowaniem zgodnie z regulaminem”, więc było i naturystycznie i regulaminowo.. Sauna ma charakter kameralny, a potrzeba zaanonsowania się sprawiła, że obsługa dokładnie opowiedziała o zasadach i tutaj serdeczne pozdrowienia dla Pana Piotra. Jako nowicjusze zostaliśmy poinformowani nawet o tak oczywistych sprawach, jak to że w saunie należny siadać na ręczniku, by nie dotykać ciałem drewna. Poinformowano nas, że najlepiej saunować nago, ewentualnie będąc przykrytym ręcznikiem, pod żadnym pozorem nie powinno się przebywać w saunie w kostiumie kąpielowym.

Jako pierwszą w naszym serwisie opisujemy koedukacyjną saunę fińską w Łodzi przy Domu Pomocy Społecznej dla dzieci na ul. Spadkowej 4/6.

Kameralna sauna fińska w Łodzi na Spadkowej

Kameralna sauna fińska w Łodzi na Spadkowej. Pełna koedukacja, przestrzeganie prawidłowego saunowania

Jako że to był nasz pierwszy raz, nieco się krępowaliśmy, zwłaszcza moje koleżanki więc odczekaliśmy aż osoby, które korzystały wcześniej z tej koedukacyjnej sauny, opuszczą wydzieloną przebieralnię. Sami siebie też się krępowaliśmy, ale rezerwując saunę na wyłączność, mieliśmy gwarancję, że będziemy przełamywać tylko wzajemne skrępowanie, bez uczucia, że jakaś postronna osoba patrzy. Przebieralnia jest koedukacyjna i tak jak wspomniałem, jest wydzieloną częścią sauny, wchodzi się do niej z głównego holu, gdzie umieszczone są wejścia do innych szatni, basenu i masaży. Na holu są ławeczki gdzie można siąść i zdjąć obuwie i przebrać się w klapki, gdyż do przebieralni nie można wchodzić w obuwiu. W holu są też wieszaki na kurtki, więc do przebieralni wchodzi się tylko z plecaczkiem, co ważne jest ona zamykana, więc nie ma obawy, że ktoś nam wejdzie. Pod koniec zarezerwowanego czasu trzeba liczyć się, z tym że kolejni saunowicze, którzy przychodzą po nas, będą chcieli się już rozbierać i to jest jedyna sytuacja, kiedy mija się z innymi.

Sama przebieralnia jest dość obszerna, swobodnie mogą się w niej przebierać jednocześnie z 6 osób, jeśli mnie pamięć nie myli, tyleż samo jest blaszanych szafek z wieszakami, zamykanych na kluczyk, by można było w nich zostawić swoje ubranie. Przechodząc z przebieralni w głąb budynku, wchodzimy za drzwiami do „pokoju relaksu” w którym ustawionych jest kilka krzeseł i stoliczek oraz dystrybutor wody, za kolejnymi drzwiami mamy już część saunowo-prysznicową, spora przestrzeń z trzema prysznicami oddzielonymi długą zasłonką od reszty pomieszczenia, na uboczu dodatkowa toaleta, by nie musieć biegać na golasa do toalety na holu. Z tego pomieszczenia bezpośrednio wchodzi się do wydzielonego pomieszczenia z sauną oraz na basen, drzwi na basen są zamykane i nikt z basenowiczów nie będzie nam przeszkadzał, jeśli mamy wykupiona sauna na wyłączność. Wykup baseniku na marginesie dodam, że małego 10-15 m ale za to z bardzo ciepłą wodą jest oddzielny od sauny. Z racji tego oraz tego, że obiekt jest bardzo kameralny, nie przewiduję, by ktoś z baseniku robił sobie wycieczki na saunę 🙂

Wracając do samej sauny, jest ona niewielkich rozmiarów, bardzo komfortowo zmieszczą się tam 4 osoby, będą mogły się położyć, na siedząco zmieści się nawet 6 osób. My zwykle korzystamy w 3-4 osoby, ale to dlatego, że więcej miłośników nagiego saunowania wśród naszych znajomych nie odnaleźliśmy, lub nie byli zainteresowanie podróżą na koniec miasta. Co do samej sauny jest to typowa sauna fińska, z drewna importowanego z Finlandii na wyposażeniu znajduje się wiaderko/cebrzyk na wodę i chochla, by można było polewać kamienie. Kształt sauny to typowe L z dwoma poziomami ławeczek, sauna nie jest wysoka, a co za tym idzie bardzo szybko się nagrzewa, nawet do 120 stopni, a w przypadku polewania wodą, para szybko się rozchodzi po saunie. Po skończonej kąpieli należy zmyć z siebie pot pod prysznicami, niestety nie ma baseniku z zimną wodą, czy też wiadra z linką, by można sobie kubeł wody na głowę wylać 🙂 niestety nie ma też Jacuzzi, ale za to po sesji saunowej można chwile odpocząć w „pokoju relaksu” a potem ponownie saunować.

Obiekt nie jest jakimś centrum odnowy biologicznej, gdzie można siedzieć godzinami mając do dyspozycji wiele atrakcji, służy głównie pensjonariuszom Ośrodka, dlatego brak Jacuzzi czy innych takich atrakcji. Jeśli ktoś ma w planach saunę i basenik ewentualnie jakiś masaż to po odpowiedniej rezerwacji i umówieniu się można skorzystać z basenu tu tez trzeba się liczyć, z tym że jest on wynajmowany na wyłączność 🙂 właściwie, gdyby nie to że nie ma bąbelków to mógłby robić za Jacuzzi bo woda (z racji nauki pływania dla niemowląt osiąga tam temp 36 stopni. Osobiście mam y przerwę w obecności na tym obiekcie – jakieś 6 miesięcy – ale nie sądzę by, opisany stan odbiegał od rzeczywistości. Z ważnych informacji to jeszcze taka, że miejsce to jest bardzo ciche ciepłe i kameralne, może standardem nie dorównuje pięciogwiazdkowemu SPA, ale jest schludnie czysto i estetycznie, saunę fińską wynajmuje się na czas 45  minut lub wielokrotność a koszt to 5 złotych od osoby, lub w przypadku rezerwacji na wyłączność 20 złote (4 osoby).

Najważniejsze informacje:

Kontakt i dojazd

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci
ul. Spadkowa 4/6
91-232 Łódź
tel. (0-42) 655-78-23 w. 206. (prosić z basenem lub z gabinetem odnowy biologicznej, gdy połączy z centralą)

Obiekt zamknięty dla osób z zewnątrz, trzeba dokonać rezerwacji (umówić się), czynny od 16 do 21, przy zadeklarowaniu stałych wizyt nie trzeba dzwonić i umawiać się, wystarczy tylko pierwszy raz. Gdy ratownik nie odbiera, może to oznaczać, że właśnie prowadzi zajęcia, więc próbować kilka razy i przez dłuższy czas.
Dojazd komunikacją miejską linia autobusowa 78, przystanek Aleksandrowska – Spadkowa, po czym skręcamy w ul. Spadkową i około 200m aż dojdziemy do Ośrodka Pomocy Społecznej, stróżowi na bramie mówimy, że idziemy na basen lub saunę a ona nas pokieruje.

 

Uwagi – naturyzm i koedukacja

Bardzo kameralne miejsce, idealne na oswajanie się z nagością w saunie w mieszanym towarzystwie.
Przebieralnia wydzielona i przypisana do sauny oraz prysznice są koedukacyjne. Obsługa zaleca saunowanie nago, regulamin zabrania siadania bezpośrednio na deskach, należy posiadać dodatkowy ręcznik, by móc się na nim położyć lub usiąść. Obrazkowa instrukcja mówi, że najlepiej myć się i saunować nago. Jeśli jesteśmy sami saunujemy nago, jeśli trafimy na innych saunowiczów, na 97% też będą saunować nago, obsługa popiera nagi wypoczynek, więc nie powinno być problemu.
w kompleksie działa też basenik na którym odbywają się między innymi zajęcia dla niemowląt – szkoła Wodniś

Oceń obiekt
Ocena w skali 1-5. 1 to bardzo źle, 3 normalnie (optymalnie), 5 bardzo dobrze.

GD Star Rating
loading...

Koszty

Koszty są znikome za 45 minut wspólnego saunowania z innymi (jeśli będą miejsca) zapłacimy 5 złotych, w przypadku rezerwacji sauny na wyłączność koszt stały uiszczany z góry lub każdorazowo wynosi 20 PLN za 45 minut od 4 osób.

 

email
GD Star Rating
loading...

Internauci trafili tu wpisując frazę:

sauna fińska, sauna koedukacyjna, sauna rzymska, zdjęcia z sauny

About Piotr

Miłośnik sauny z Łodzi. Uwielbia saunę w każdej postaci najchętniej zimową porą,

Post Navigation