Ruska bania – Leśna Osada w Sokolnikach

Od dłuższego już czasu zbierałem się do opisania nowego miejsca, w którym miałem okazję być. Jest to ośrodek Leśna Osada znajdujący się w miejscowości Las Sokolnicki niedaleko Zgierza, z centrum Łodzi dojazd zajmuje ok 30 minut (jak są korki).

Kluczowym słowem jest słowo osada, jak sama nazwa wskazuje wszystkie atrakcje ośrodka są usytuowane na świeżym powietrzu, przez co cały obiekt ma wyjątkowy charakter. Niewątpliwie różni się od innych o podobnym charakterze, dookoła las, a w jego środku ogrodzona wysokim płotem posesja a na jej terenie domki, w których usytuowane są atrakcje Leśnej Osady.
Przyznam, że początkowo byłem nastawiony sceptycznie (środek lasu i same domki), pojechałem więc na rekonesans, i już po chwili okazało się, że jest specjalne pomieszczenie, w którym można się przebrać i umyć, potem można korzystać z atrakcji, więc moje obawy zostały rozwiane.
Moja wizyta przypadła na środek jesieni, więc nie mogłem do końca docenić uroków tego miejsca, bo zakładam, że zimą ma ono jeszcze więcej do zaoferowania. Centralnym punktem osady jest miejsce z ogniskiem, dookoła ławeczki oraz zadaszenie.

Całość wygląda jak indiańskie tipi, satelitarnie w stosunku do ogniska rozstawione są szynk , ruska bania, beczka polska, chata solna, bar, przebieralnia, pokój z masażerami, oraz beczka z zimną wodą i coś na kształt prysznica. To w tym oświetlonym i podgrzewanym „tipi” wszyscy wypoczywają po kąpieli w ruskiej bani.

Ale do rzeczy, pojechałem tam skuszony mocą wrażeń związanych z kąpielą w ruskiej bani, nigdy wcześniej nie miałem okazji zażywać kąpieli w czymś takim, więc pokusa była dość mocna. Naczytałem się na różnych stronach jak wygląda ruska bania i przyznam, że nie wyobrażam sobie ruskiej bani w zamkniętym obiekcie, najlepiej właśnie gdzieś w lesie, przy jakiejś rzecze a obok bańka z zimną wodą do tego zimą. Pierwsze wrażenia z pobytu w ruskiej bani – dużo miejsca, ciepło i wilgotno zarazem, piec z kamieniami opalany drewnem robią wrażenie. Po kilku minutach człowiek płynie i trzeba wyjść by się nie ugotować. Po wyjściu z bani obowiązkowo prysznic z zimnej wody – a do wyboru jest tylko zimna 🙂 jak komuś mało może wskoczyć do beczki z zimną wodą. Nam udało się powtórzyć kilka takich cykli, odczucia niezapomniane, zwłaszcza gdy potem siedzi się koło ogniska i popija herbatę czy jakieś egzotyczne piwko.

My wybraliśmy się akurat w środę, gdzie dostępna jest tylko część atrakcji dla tzw stałych bywalców, więc korzystaliśmy tylko z ruskiej bani, płaciliśmy 10 zł bez ograniczenia czasowego. Z rozmowy z właścicielami wynikało, że każda atrakcja, czy to masaże czy „jacuzzi” jest płatne 10 zł. Chcąc skorzystać ze wszystkich atrakcji obiektu najlepiej wcześniej umówić się telefonicznie, tak by obsługa zdążyła wszystko włączyć i nagrzać.

Ośrodek jest kameralny i zarazem trochę nietypowy więc to implikuje pewne zależności. Osada to obiekt tolerancyjny, my byliśmy w dzień, kiedy działała tylko bania, nie wiedzieliśmy jakie są zasady co do stroju, ale jak się okazało na miejscu obiekt otwarty jest również na naturystów. Nie ma jako takich nakazów co do stroju, my saunowalismy w ręcznikach, biorąc prysznic nago, ale byli też goście, którzy mieli na sobie kostiumy lub coś na kształt tunik, część poszła za przykładem i zrzuciła ubrania.
Nikt nikomu nie zwraca uwagi, a kameralność obiektu jest niewątpliwie nie do przecenienia.

Wybieram się do tego obiektu jeszcze raz, tym razem zimą, kiedy spadnie świeży śnieg, po wyjściu z bani nacieranie się świeżym śniegiem musi być bardzo fajne, tak samo jak siedzenie potem w nagrzanej bańce z ciepłą wodą.

Najważniejsze informacje

Koszty:
W zależności od rodzaju wizyty koszty są różne, standardowa stawka to 10 zł za korzystanie z każdej atrakcji w godzinach otwarcia, czyli od 18 do 22. Dla przykładu 10 zł za banię, 10 zł za jazuzzzi etc. Cena za grupy zorganizowane oraz imprezy dedykowane ustalana jest indywidualnie z właścicielami obiektu.
Dojazd i kontakt:
Leśna Osada ul. Spacerowa 10 (z Łodzi najlepiej dojechać od strony trasy Lodz-Ozorków)
Sokolniki Las
Telefonicznie można się skontaktować pod numerami 501 655 298 lub 501 291 692 i ustalić warunki wizyty oraz zakres usług (osada oferuje też możliwość przygotowania posiłków). Pełna oferta na stronie  http://www.lesnaosada.com.pl/

Koedukacja:

Obiekt jest w pełni koedukacyjny, nikt nas nie wygoni za paradowanie na golasa, często odwiedzany przez naturystów i miłośników sauny z prawidłowymi zasadami.

Oceń obiekt
Ocena w skali 1-5. 1 to bardzo źle, 3 normalnie (optymalnie), 5 bardzo dobrze.

GD Star Rating
loading...

email
GD Star Rating
loading...

Internauci trafili tu wpisując frazę:

bania ruska, sauna w łodzi, sokolniki koło łodzi, atrakcje koło łodzi

About Piotr

Miłośnik sauny z Łodzi. Uwielbia saunę w każdej postaci najchętniej zimową porą,

Post Navigation