Igraszki w saunie. Jak reagować?

Sauna przez wielu uważana jest jako miejsce elitarne, tylko dla osób kulturalnych, potrafiących się zachować, dla których nagość siedzącej obok osoby nie jest przyczynkiem do zachowań uważanych za erotyczne, uważana jest też za miejsce dla tych bardziej zamożnych i świadomych własnej urody, pozbawionych kompleksów, dbających o własne zdrowie. To wszystko prawda.

Ale sauna to również miejsce do którego może przyjść każdy, nie ma selekcji na ładnych brzydkich, zamożnych i tych trochę mniej zamożnych. A po zachowaniu i podejściu do regulaminów obyczajowości można ocenić czy taka osoba jest osobą kulturalną. Bywa że nie zawsze.

Igraszki na saunie
Igraszki na saunie
By ansik, CC http://flic.kr/p/94db8

W ostatnim czasie mieliśmy dwie „afery“ dotyczące zachowania w saunach. Informacje pojawiły się na stronach o tematyce saunowej, choć zostały zapoczątkowane na łamach mediów tradycyjnych gdzie można wymienić tu prasę, wydania internetowe gazet i portale internetowe. Oczywiście rozgorzała dyskusja i oburzenie, wielu powątpiewało w prawdziwość tez, były też głosy potępiające w czambuł całą idee poprawnego saunowania, że zło, że zgorszenie …

O co chodzi z tymi aferami?

Pojawiły się artykuły w mediach o rzekomym umawianiu się osób tej samej płci w saunach w dwóch dużych ośrodkach w Polsce. Oba dość podobne w wydźwięku. Otóż umawiają się panowie, po czym w nastrojowych zakamarkach saun dochodzi do zachowań dalece niestosownych w miejscu publicznym. Naoczni świadkowie oburzeni zachowaniem towarzyszy kąpieli saunowych zwrócili się do mediów i sprawa została nagłośniona. Obraz jaki się wyłania wygląda tak. Umawiają się na forach w konkretnym celu, przychodzą do sauny w jakiś określony dzień, tłumnie i zaczynają te swoje harce, a inni saunowicze nie wiedzą co zrobić więc wychodzą z kompleksu. Obsługa nie reaguje.

Jak jest naprawdę?

Tego pewnie nie wie nikt, daleki jestem od teorii spiskowych które mówią że to zemsta saunowiczów na środowiskach kochających tę samą płeć, by wyeliminować panów lubiących panów z sauny, że niby zemsta heteryków. Również nie chce mi się wierzyć, że ot tak typowy Kowalski czy Kowalska będąc świadkiem zachowań o takim charakterze – a z opisów wynikało, że odbywają się tam regularne spółkowania – ot tak sobie siedzi obok, kiedy pan z panem … czy pani z panem ( bo to bez różnicy) i jedynym aktem oburzenia jest wyjście z saunarium, po czym poinformowanie mediów.
Nawet jak takie sytuacje miały miejsce, to zwykły ludzki odruch nakazuje coś z tym zrobić, zwłaszcza jeżeli nam przeszkadza, a przeszkadzać powinno.

Zachowania z podtekstem w saunie. Co mówią regulaminy korzystania z sauny

Każdy szanujący się ośrodek z saunami, ba nawet najmniejsze kameralne sauny mają swoje regulaminy, gdzie w 99% jest napisane, że w publicznej saunie zabrania się zachowań nieobyczajnych, budzących niesmak i zażenowanie współsaunujących. Jest regulamin jest sprawa jasna dotyczy to każdej orientacji i kulturalny człowiek nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem. Ale tak jak pisałem do sauny może przyjść każdy. Jedni przyjdą wypoczywać, inni popatrzeć na nagich ludzi, w jeszcze innych wyzwoli to jakieś pragnienia i namiętności. Krew nie woda, jak mawia przysłowie, lecz zwyczajny zimny prysznic, lektura książki z powodzeniem powinna zredukować emocje.
Dawanie upustu pragnieniom, czy to solo czy w duecie, czy to w konfiguracji jednopłciowej czy mieszanej nie powinno mieć miejsca w publicznej saunie.
Żadna osoba, mniejszość seksualna etc nie powinna mieć żalu o to, że inni chcą korzystać z sauny zgodnie z jej przeznaczeniem i regulaminem i korzysta z dostępnych środków by wymusić lub odizolować osoby które ten regulamin łamią i dopuszczają się zachowań powszechnie uważanych za nieakceptowalne w przestrzeni publicznej.

Jak reagować na podejrzane zachowania w saunie?

W referowanych artykułach, osoby które były świadkami nie zgłosiły incydentów obsłudze sauny lub zrobiły to dopiero przy wyjściu z kompleksu. Brak reakcji lub reakcja post faktum lub użalanie się w mediach to najgorsze co można zrobić w takich sytuacjach.

Rozumiem strach, obawę czy niesmak przed reakcją bezpośrednią, zwróceniem uwagi osobie lub osobom które właśnie postanowiły niekonwencjonalnie umilić sobie czas w saunie. Lecz jeżeli chcemy by podobne sytuacje nie miały miejsca musimy zareagować zgłaszając fakt obsłudze.

W każdym takim obiekcie obsługa jest wyczulona na tego typu zachowania i to obsługa obiektu stoi na straży przestrzegania regulaminu. Oczywiście ciężko, by razem z nami w każdej saunie siedział pracownik lub były zamontowane kamery, dlatego naturalne wydaje się, że kiedy widzisz coś co Ci przeszkadza zgłaszasz to obsłudze. Wystarczy informacja że w saunie fińskiej właśnie jakaś para (niezależnie jaka) próbuje odbyć stosunek, można dorzucić informacje identyfikujące (2 panów po 40stce po prawej stronie sauny, blondyn i brunetka etc). Zapewniam, że to wystarczy by obsługa weszła i wyprosiła delikwentów.
Przy odrobinie szczęścia, obsługa wejdzie w trakcie i będzie mogła się naocznie przekonać i z automatu wyrzuci delikwentów wraz z zakazem wstępu.

Po takiej wpadce, nawet jeżeli to incydent ( kogoś poniósł nastrój ) osoba z odrobina wstydu już nie pojawi się w takim kompleksie.

Tylko w taki sposób można się pozbyć amatorów nieobyczajnych zachowań w saunie. Szybka reakcja tu i teraz.

Wszystkim saunowiczom życzę odwagi i przyjemnie spędzonego czasu na saunie w relaksującej i bezstresowej atmosferze.

Internauci trafili tu wpisując frazę:

podpatrzone w saunie