Dobre wzorce są zaraźliwe

Często bywa tak, że będąc na saunie czy na basenie widzimy wiele zachowań, które wypadałoby potępić. Czy to kąpiel w saunie w kostiumie, czy siedzenie bezpośrednio na deskach, czy choćby brak kąpieli po saunie lub kąpiel w kostiumie kąpielowym.
Zachowania niegodne ludzi kulturalnych i co najważniejsze świadomych kwestii higieny i kultury saunowania. Można oczywiście narzekać, można uświadamiać przez takie akcje jak „Majtki w saunie uwierają”, ale można
też pokazywać przykładem, że da się inaczej. I o dziwo działa.

Część nieakceptowalnych zachowań na saunie czy basenie wynika z niewiedzy, braku obycia, oczywiście wstyd też robi swoje. Bo zwyczajnie nie chce mi się wierzyć, że mamy takie duże grono brudasów i amatorów kąpieli w wodzie z zawartością potu. Ot wszyscy tak robią i inni naśladują.

A gdyby tak na podobnej zasadzie pokazać prawidłowe wzorce i wykorzystać to że ludzie czasem naśladują innych? W komentarzu do wpisu Prysznicowa ekwilibrystyka … jeden z czytelników zauważył, że takie odwrócenie ról ma szansę zadziałać. Wchodząc pod natrysk na publicznym basenie, dość częstym widokiem jest szpaler panów, którzy namydlają swoje kąpielówki. Brak odważnego, który jako pierwszy się rozbierze i regulaminowo umyje, więc wszyscy inni robią tak samo. Gdy pojawi się dwóch czy trzech śmiałków, nagle robi się przewaga tych, którzy wiedzą, do czego służy prysznic i mydło.

Na saunie pewnie trudniej o wymuszenie dobrym przykładem prawidłowych wzorców. Choć nie jest to niemożliwe. Sam byłem ostatnio świadkiem, kiedy to na kameralnej saunie przyszły dwie panie w okolicach 40-tki oczywiście ubrane w kostiumy, siadły na ręcznikach, po 2 sesjach w saunie, dalszą kąpiel pod prysznicem uskuteczniały już bez kostiumów. Kolejnym razem pewnie będzie im o wiele łatwiej zacząć bez kostiumów.

Jak się okazuje wiele można zmienić, trzeba tylko pokazywać dobre zwyczaje i delikatnie namawiać do tego, by jednak spróbować inaczej. Inaczej wcale nie znaczy gorzej, grzeszniej czy bezwstydnie.

email
GD Star Rating
loading...

Internauci trafili tu wpisując frazę:

najlepsze sauny w polsce, jak zachowac sie na basenie, jak się zachować na basenie, nagie laski

About Piotr

Miłośnik sauny z Łodzi. Uwielbia saunę w każdej postaci najchętniej zimową porą,

 • Anonymous

  >Że w strojach ?
  w klapkach na górną półkę wchodzą…
  no ręce opadają ,ale winne są te tu zarządy takich miejsc bo tam gdzie chodzę nie zauważyłem instrukcji dot korzystania z prysznica ,czy sauny!?

  2. Nie ma jakichś norm co do używania klapek na basenach ?
  Na jednym nie wolno wchodzić w klapkach na halę basenową ..bo to sanepid ..,a na innym klapki stoją tuż przy krawędzi basenu.

 • Piotr Szymczak

  >W klapkach na górną półkę to nie widziałem, ale w strojach a i owszem. Jak bym widział takiego delikwenta w klapkach to pewnie bym się obsłudze poskarżył, że wpuszczają hołotę 🙂

  Ja zazwyczaj się spotykam z obrazkowymi instrukcjami, ale to zawsze jest śmieszny ludzik z gołą pupą, może ludzie z przymrużeniem oka to traktują. Dobrym wzorcem jest Aquapark Fala, nie dość że opisy wielkie to jeszcze obsługa edukuje i goni tych co się nie stosują.

  co do przepisów to nie mam pojęcia, ale faktycznie na części basenów proszą by zostawiać klapki na jego skraju, a w innych można chodzić po całym obiekcie w klapkach.

Post Navigation