Czapki do sauny

Czapki do sauny to coraz bardziej popularne nakrycie głowy w saunie. Chętnie widziane na głowach zarówno pań i panów. Często można spotkać czapki z ciekawymi wzorami, ale bywają też zwykłe jednokolorowe bez obrazków i loga. Jedne i drugie poza funkcją dekoracyjną mają jeszcze ważniejszą rolę do odegrania, mianowicie sprawiają, że nasz pobyt w saunie jest jeszcze bardziej bezpieczny.

Czapki do sauny, chroń włosy i głowę przed przegrzaniem.
Czapki do sauny, chroń włosy i głowę przed przegrzaniem.

W temacie czapek do sauny postanowiłem przepytać Dawida, jako mistrz ceremonii saunowych i osoba która pracuje w branży saunowej będzie nam mógł co nieco opowiedzieć i przybliżyć zalety używania czapki do sauny.

Tekst powstał przy udziale i wsparciu merytorycznym Dawida z firmy Bassau

Kim jest Dawid?

Dawid Bochen to osoba bardzo znana w środowisku saunowym, wielu z Was może go kojarzyć jako saunamistrza, bo to uczestnik i laureat Mistrzostw Polski Saunamistrzów edycji w 2013 i 2014 roku, a także konsultant saunowy. Reprezentował on również nasz kraj na Mistrzostwach Świata Sauna WM w 2013 i 2014. Dawid doradza wielu obiektom jak powinno kierować się strefą saun i jak sprawić by klienci chcieli poprawnie korzystać z sauny. Jest znanym orędownikiem poprawnej kultury saunowej.

Sauny w Polsce: Cześć Dawid, mam do Ciebie kilka pytań, pozwolisz ze wykorzystamy Twoją fachową wiedzę i podzielisz się nią z moimi czytelnikami 🙂

Dawid czapki do sauny można coraz częściej spotkać na głowach osób korzystających z sauny, myślisz ze to rodzaj mody czy może dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo.

Dawid Bochen: Cześć. Trend noszenia czapek w saunie jest zauważalny od dłuższego czasu i rzeczywiście coraz więcej osób decyduje się na taką część garderoby w saunie. Dla niektórych jest to nieodłączny element korzystania z sauny, podobnie jak bawełniany ręcznik. Uważam, że zarówno jest to efekt dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo, jak i pewnego rodzaju chęć wyróżnienia się na obiekcie saunowym innym ubiorem od reszty “saunujących” czyli rodzaj mody.

Oczywiście częstszym motywem jest dbałość o zdrowie. Głowa to najwyższy punkt naszego ciała, który znajduje się w saunie i w związku z tym jest ona narażona na najwyższe temperatury bo jak ogólnie wiadomo w kabinie ciepła im wyżej tym cieplej. Z fizjologicznego punktu widzenia przegrzewanie głowy nie jest wskazane. Biorąc pod uwagę ten aspekt czapka pełni głównie rolę ochronną. Chroni naszą głową oraz znajdujące się w niej narządy przed nadmierny przegraniem. Zabezpiecza również włosy oraz ich cebulki przed gorącym powietrzem, które powoduje łamliwość i wysuszanie.

Czapki w saunie dedykowane są również osobom pozbawionym włosów chroniąc łysinę przed poparzeniem.

SwP: Pytanie może trochę przekorne ale tak w ogóle to po co nam czapka do sauny, przecież w saunie jest ciepło 🙂

D: Faktycznie przekorne 🙂 Czapka w saunie ma zupełnie inne funkcje niż podczas zimowych dni. Nie chroni przed zimnem a wręcz przeciwnie przed nadmiernym ciepłem.

SwP: Czemu czapka musi być z filcu i dlaczego ?

D: Najczęstszym materiałem z jakiego wykonane są czapki jest filc ale dostępne na rynku są również czapki z lnu i bawełny. Filc to materiał bardzo wytrzymały na rozciąganie, ścieranie i rozrywanie a jego najważniejszą właściwością jest izolacja termiczna. Właśnie dlatego tak popularne są w saunie nakrycia głowy z tego materiału.

SwP: Czy czapką chronimy tylko cebulki włosów, czy ma jeszcze jakieś inne zastosowanie?

D: Czapki w saunie zapewniają funkcję ochronną dla cebulek włosów, ich łodyg oraz skóry głowy a dodatkowo zabezpieczają przed przegraniem narządy znajdujące się w mózgoczaszce.

SwP: Czy są sytuacje kiedy korzystanie z czapki jest bardziej wskazane np auffgusy ?

D: Dla lepszego komfortu oraz bezpieczeństwa czapki są oczywiście bardziej wskazane podczas auffgusów. Wiadomo, że podczas rytuałów aromaterapeutycznych w saunie następuje gwałtowne podniesienie wilgotności co wpływa na odczuwalną temperaturę. Jest ona wyższa niż podczas przebywania w saunie bez polewania kamieni wodą z olejkami eterycznymi.

SwP: Na kilku zdjęciach widziałem Cię jak robisz auffgus bez czapki – to dlatego ze może trochę przeszkadza w machaniu ręcznikiem ?

D: Dla saunamistrza czapka w saunie pełni głównie funkcje ochronne ale tak jak napisałeś może utrudniać przeprowadzanie seansu. Technika saunamajstrów ostatnimi czasy poszła bardzo do przodu i niektóre z ruchów powodują ruch ręcznika minimalnie nad głową. Wysokie czapki mogą dlatego utrudniać wykonywanie rzemiosła gospodarzom sauny. Są również pozytywne aspekty czapek dla saunamajstrów. Mogą być ciekawą częścią kostiumu np. kapelusz czarodzieja, wróżki, które można wykorzystać jako urozmaicenie seansu. Niektórzy saunamistrzowie dodatkowo w celu ochłody wkładają sobie kruszony lód pod czapkę co pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość.

SwP: Jako saunamistrz i konsultant doradzający w tematach saunowych często podróżujesz i bywasz w wielu saunach w Polsce ale i także za granicą, jak to wygląda u nas i za granicą w sensie czy jest duża różnica np między Polską a Niemcami w korzystaniu z czapek.

D: Nie zauważyłem znaczących różnic w korzystaniu z nakryć głowy w saunie pomiędzy polakami a obcokrajowcami. Zaobserwowałem jedynie większą popularność czapek wśród mieszkańców państw Europy Wschodniej. Podczas Mistrzostw Świata w rytuałach saunowych praktycznie każdy saunamistrz z Rosji, Litwy czy Ukrainy występuje w czapce. Podobnie osoby korzystające z sauny pochodzące z tych krajów posiadały nakrycie głowy w saunie.

Reasumując, korzystając z czapki do sauny:

  • chronimy cebulki włosów i same włosy unikając tym samym ich łamaniu i wysuszaniu włosów,
  • chronimy narządy w naszej głowie przed nadmierny przegraniem,
  • możemy dłużej cieszyć się pobytem w saunie,
  • gdy nie mamy włosów, chronimy naszą łysinę

SwP: Słyszałem, ze masz niespodziankę dla naszych czytelników, co to za niespodzianka ?

D: Producent aromaterapii i kosmetyków do sauny firma Bassau przygotowała dla saunamaniaków kilka prezentów. Każdy fan naszego profilu na Facebooku ma możliwość otrzymania gratisowo czapki do sauny o wartości 25 zł. Wystarczy, że złoży zamówienie w naszym sklepie internetowym i kliknie “Lubię to” (polubi naszą stronę) na naszym profilu Facebooku (Jeżeli chcesz otrzymać kapelusz, to przy zamówieniu dopisz „kapelusz do sauny”) . Dodatkowo w dniu 17 grudnia rozlosujemy wśród naszych fanów 3 zestawy kosmetyków oraz akcesoriów do sauny. Jeżeli jesteś miłośnikiem sauny polub nasz profil. (Aktualizacja – promocja miała charakter czasowy)

SwP: Dziękuję za wyczerpujące informacje  i mam nadzieję , że naszym czytelnikom przypadnie do gustu oferta firmy którą reprezentujesz :).

Internauci trafili tu wpisując frazę:

po co czapka do sauny, czapka w saunie, kapelusz do sauny, czy potrzebna czapka do sauny