„Para do życia”

Jest wiele produkcji kinowych, gdzie sauna ma swój jakiś epizod. Właśnie zazwyczaj jest to jakiś epizod w filmie fabularnym, choć wielokrotnie podkreślający dobroczynne działanie sauny.
Film „Para do życia” wydaje się zupełnie innym podejściem – bardziej dokumentalnym – do tematu sauny.
Podając za Filmweb „Film „Para do życia” jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem – miejscem, w którym mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody’ego Allena. Absolutny brak tabu – także dotyczących nagiego ciała, umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych – wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków.”

Będziecie oglądać?

email
GD Star Rating
loading...

About Piotr

Miłośnik sauny z Łodzi. Uwielbia saunę w każdej postaci najchętniej zimową porą,

  • KecajN

    >Film jest bardzo ciekawy i wart obejrzenia. Ale nie jest to film o saunie, chociaż dużo można się z niego dowiedzieć o tym, jak sauna wrosła w Finlandię, jak się saunuje w ojczyźnie sauny, czym różni się "fińska" sauna w Polsce od oryginału.
    Tylko początek filmu jest pogodny: widzimy małżeństwo, które spędziło z sobą ponad 50 lat, dalej młody mężczyzna opowiada o narodzinach swojego pierworodnego syna. Ale potem to smutna opowieść o losach ludzi potłuczonych przez los. Sauna umożliwia im otworzenie się przed innymi i katharsis…
    Ciężką atmosferę filmu łagodzą przepięknie sfilmowane krajobrazy Finlandii, wplecione między poszczególne sceny.

  • Piotr Szymczak

    >@KacjaN dzięki za info, ja jeszcze jestem przed projekcją ale mam nadzieję że sie uda obejrzeć …

Post Navigation